
Biodrivmedel för fordon har ökat kraftigt under 2016 konstaterar Svenska Bioenergiföreningen. Biodrivmedel svarade för 18,6 procent av alla levererade drivmedel för fordon i Sverige, räknat på energiinnehållet. Ökningen under året var 26 procent i volym, enligt SPBI.
Den snabba tillväxten för biodrivmedel under de senaste åren beror framför allt på ökad användning av HVO-diesel. Det är ett drivmedel som är framställt av olika biobaserade råvaror. Också andelen biogas i fordonsgas har ökat och låg på rekordnivå på 83 procent under 2016.
Etanol och rapsmetylester (FAME) är bränslen som minskat konstaterar både Svenska Bioenergiföreningen (Svebio) och Svenska Petroleum och Biodrivmedel Institutet (SPBI) i var sitt pressmeddelande. Uppgifterna bygger på preliminär statistik från SCB.
Enligt Gustav Melin, vd i Svebio, är Sverige bäst i Europa när det gäller att byta från fossila drivmedel till biodrivmedel. Globalt är det förmodligen bara Brasilien som kommit längre. Miljömålsberedningen har föreslagit att utsläppen från transportsektorn ska minska med 70 procent till 2030. EU:s mål är att minst 10 procent av alla transportbränslen ska vara förnybara 2020. Sverige klarade EU-målet redan 2012.
Räknat i volym så ökade HVO-diesel med 71 procent till 1 200 000 kbm jämfört med 2015. FAME minskade med 19 procent till 341 000 kbm. Minskningen för FAME är en direkt effekt av problemen med de oklara styrmedlen, menar SPBI. HVO och FAME används oblandat och som inblandning i diesel med fossilt ursprung. Etanol minskade med cirka 22 procent till 213 500 kbm. Försäljningen av E85 halverades i stort sett under året.