Fiskarheden återupptar trävaruexporten via Göteborgs Hamn.
Skogskoncernen Fiskarheden börjar åter skeppa sina flöden av sågade trävaror med tåg via Göteborgs Hamn. Godset transporteras från Malungsfors till Göteborgs Hamn, varifrån det skeppas ut via fartyg till trävaruproducentens marknader i Asien, Mellanöstern och Nordafrika.
Tågen med Fiskarhedens produkter ska till en början avgå varannan måndag, med 44 stycken 40-fotscontainrar per avgång. Upplägget ger möjlighet att öka antalet avgångar om efterfrågan växer.
– Vi vill transportera så mycket som möjligt på järnväg, så det känns väldigt bra att vara tillbaka i Göteborgs Hamn. TFK Logistics har arbetat fram en prisvärd och flexibel lösning som passar oss, men som också är öppen för andra företag i regionen, kommenterar Joakim Limberg, vd för Fiskarheden.
Omkring 90 procent av Fiskarhedens produktion går på export. Företagets sågade trävaror används bland annat till möbler, konstruktionsvirke och gjutformar, med köpare på flera marknader i Asien, Mellanöstern och Nordafrika.
Fiskarheden ser även möjligheter att fylla containrarna med importgods på vägen från Göteborg till Dalarna.







