Energimyndigheten följer konflikten i Mellanöstern: ”allvarligt läge”.
Konflikten i Mellanöstern påverkar marknaderna för drivmedel och olja i allt högre grad. Mer konkret handlar det som bekant om att de minskade transporterna genom Hormuzsundet påverkar de globala energiflödena.
Myndigheten konstaterar att situationen är ”globalt ansträngd” och att man är redo att ta till åtgärder som rör minskning av förbrukning, ransonering eller prioritering. Samtidigt konstaterar man att även om situationen är allvarlig, så råder ännu ingen drivmedelsbrist.
– Vi är i ett allvarligt läge och risken för drivmedelsbrist kan öka framåt, däremot betyder inte det per automatik att det kommer att uppstå en brist. Sverige kan komma att påverkas, och vi följer läget noga och analyserar behovet av olika åtgärder, kommenterar Caroline Asserup, generaldirektör på Energimyndigheten.
En stor andel av bland annat råolja, oljeprodukter och naturgas passerar normalt Hormuzsundet. Det är en av de viktigaste passagerna för olja och naturgas i världen, och för svenskt vidkommande håller man extra koll på situationen för flygbränsle. Enligt Energimyndigheten har Sverige ett större beroende av import av flygbränsle jämfört med andra oljeprodukter från Persiska viken.







