
Kenyanska Astral Aviation har belönats med IATA:s innovationspris för sin satsning på drönartransporter. Företagets godsdrönare Flyox lastar två ton.
Bara fem afrikanska länder har bestämmelser som reglerar användning av drönare, men med teknisk standardisering, säkerhetsnormer och samordning på lagstiftningssidan väntas marknaden kunna växa mycket snabbt över hela kontinenten.
Som ett bidrag till den utvecklingen har Astral utvecklat ett system för kontroll av flygrutter så att kollisioner och flygning i förbjudet luftrum undviks. Detta system, kallat UTM, belönades nyligen med IATA:s innovationspris.
UTM är Astrals plattform för flygledningssystem. UTM är utformat så att det föreslår flygrutter, baserade på bland annat väderdata och förbjudet luftrum och presenterar alla data på ett sätt som kan delas med berörda myndigheter.
Astral siktar på att bli Afrikas ledande drönar-operatör och förfogar över godsdrönaren Flyox från Singular Aircraft som klarar att bära 2 000 kg över en sträcka på 1 200 km.
Flygtiden är på upp till 26 timmar och drönaren kan landa på flygfält som inte är asfalterade, liksom på vatten. Ett primärt användningsområde blir därför humanitära hjälpinsatser, vid sidan av e-handel, tror Astral.
Mats Thorén