Tyska Volkswagen planerar att ”investera direkt i gruvor” för att få ned priset på batteritillverkningen.
Som tidigare meddelats är fordonskoncernen Volkswagen på gång med att bygga egna batterifabriker: dels en i tyska Salzgitter, dels en i spanska Valencia. Alldeles nyligen kom beskedet att en tredje så kallad gigafabrik ska byggas i Ontario, Kanada.
Fabrikerna byggs av det egna batteriföretaget PowerCo.
Nu rapporteras att Volkswagen även planerar att investera i gruvor för att därigenom få ned priset på batteritillverkningen. I en intervju med nyhetsbyrån Reuters säger Thomas Schmall, vd för Volkswagen Group Components:
— Flaskhalsen för råvaror är gruvkapaciteten — därför måste vi investera direkt i gruvorna.
Volkswagen siktar nu in sig på att ingå partnerskap med gruvföretag i Kanada, men några ytterligare detaljer kring exakt var och när gruvinvesteringarna framkommer inte i Reuters intervju med Thomas Schmall.