Transportföretagen betonar att EU:s nya klimatmål kräver stora investeringar i transportsektorn.
EU:s ministerråd och Europaparlamentets miljöutskott vill att EU ska minska växthusgasutsläppen med minst 85 procent till 2040, jämfört med 1990. Om förslaget går igenom skulle det vara en milstolpe i unionens klimatpolitik.
Samtidigt föreslås att införandet av EU:s nya system för utsläppshandel för bland annat vägtrafik, byggnader och arbetsmaskiner (ETS2) skjuts upp med ett år, till 2028.
Bransch- och arbersgivarorganisationen Transportföretagen välkomnar förslaget men betonar att målet kräver omfattande investeringar, tydliga styrmedel och rättvisa villkor för företagen inom transportnäringen.
– Beslutet ger tydligare långsiktiga spelregler för klimatarbetet i allmänhet, men också stora utmaningar för transportsektorn. Det är svårt för företagen att planera långsiktigt när spelreglerna på klimatområdet ändras gång på gång, kommenterar Susanne Florentin, biträdande samhällspolitisk chef hos Transportföretagen.
Hon tillägger:
— Beslutet att senarelägga ETS2 kan i sak vara rimligt, men det visar än en gång hur oförutsägbart styrmedelssystemet blivit. För transportsektorn, som redan gör stora investeringar i fossilfri teknik, blir den typen av omtag både kostsamma och svårhanterliga.
Efter miljöutskottets beslut väntas hela Europaparlamentet anta sin position senare i november. Därefter inleds slutförhandlingarna med ministerrådet och kommissionen, och en slutlig överenskommelse om klimatmålet förväntas under första halvåret 2026.







