Kapaciteten i Mälarens farleder har höjts.
Sjöfartsverkets arbete med att muddra farlederna i Mälaren in till hamnarna i Västerås och Köping har nu avslutats. Ungefär 1 000 000 kubikmeter muddermassor har muddrats, vilket motsvarar cirka 1,7 Globenarenor.
Bredare och djupare farleder innebär att nämnda hamnar kan ta emot större fartyg, vilket gör att godskapaciteten i Mälardalsregionen öka.
Det finns dock några hinder mot att Mälaren ska kunna trafikeras av större fartyg. Framförallt måste ombyggnaden av den nya slussen i Södertälje slutföras — något som väntas vara klart andra kvartalet 2027.
När det är gjort kan fartyg med en maxlängd på 150 meter och en bredd på upp till 24 meter angöra Västerås och Köping – vilket är en ökning från dagens 135 respektive 18 meter.