AMR-roboten Soto hyllad för sin ”innovativa teknologi”.
Den autonoma mobila roboten Soto från Jungheinrichs dotterbolag Magazino har utsetts till vinnare av utmärkelsen ”Best of Industry Award 2024”. Roboten vann i kategorin ”Robotics” och området ”Best of Production & Design”.
AMR-roboten Soto hanterar upp till fjorton små lastbärare i olika storlekar från två sidor och transporterar dem mellan lager och produktion. Roboten uppges leverera en hög produktivitet kombinerat med hög säkerhet i blandad drift och realtidsoptimering.
”Best of Industry Award” utser varje år branschens mest innovativa produkter. Vinnarna bestäms via en onlineomröstning, vilket innebär att det är marknaden som bestämmer. I år var det 51 lösningar i totalt 15 kategorier som stod på spel.
Enligt Jungheinrich imponerade roboten Soto stort på branschen och användarna med sin ”innovativa teknologi och förmåga att automatisera materialförsörjning”.