Positiv utveckling för det svenska fartygsregistrets lastkapacitet.
Det svenska fartygsregistret växte tydligt under 2025 — det rapporterar myndigheten Trafikanalys som uppger att Sverige var det enda nordiska landet vars register ökade.
Visserligen var antalet svenskregistrerade fartyg i den svenskkontrollerade flottan under 2025 i princip oförändrat jämfört med året innan. Enligt Trafikanalys bestod den svenskregistrerade handelsflottan på minst 100 brutto av 314 fartyg per den 31 december 2025. Det var ett fartyg fler jämfört med 2024.
Samtidigt ökade dock antalet utlandsregistrerade fartygen i den svenskkontrollerade flottan 22 stycken.
Sammantaget innebär det att den svenskkontrollerade flottan, räknat i antalet fartyg, ökade med 4 procent.
Vidare noterar Trafikanalys att det svenska fartygsregistrets lastkapacitet ökade med 16 procent.
Sett över den senaste tioårsperioden visar därmed det svenska registret för första gången under 2000-talet en positiv utveckling.
— Utvecklingen för den svenskflaggade flottan går åt rätt håll. Efter en lång period av svag utveckling ser vi nu flera tecken på att det svenska registret har stärkt sin position. Ett långsiktigt och målmedvetet arbete för att förbättra det svenska registrets förutsättningar har uppenbarligen givit resultat. Samtidigt råder en hård internationell konkurrens om fartyg och rederier, vilket gör att Sverige behöver fortsätta utveckla villkoren för sjöfarten, kommenterar projektledare Gunnar Eriksson.







