Svensk-norska rederiet Wallenius Wilhelmsen har döpt sitt sista bilfartyg som ska drivas med konventionellt bränsle. Bland tänkbara framtidstekniker ingår framdrift med enbart segel.
Dopet av bilfartyget Nabucco genomfördes på måndagen den 6 december i Göteborg. Enligt Wallenius Wilhelmsen ska Nabucco ingå bland de fartyg som transporterar fordon och så kallade high & heavy-laster direkt mellan Göteborg och Nordamerika sex gånger i månaden.
Nabucco har en lastkapacitet på 7 700 fordon, är byggt vid det kinesiska varvet Tianjin Xingang Shipbuilding och är det sista i en serie av fyra fartyg i klassen HERO (High Efficiency RoRo carrier).
Segel istället för bunkerolja
Enligt rederiet är Nabucco samtidigt det sista bilfartyget hos Wallenius Wilhelmsen som ska drivas med konventionellt bränsle, så kallade bunkerolja. Bland de alternativa framdriftstekniker och bränslealternativ som rederiet nu tittar på ingår ett koncept med segel som primär framdriftsteknik.
I projektet WPCC, Wind Powered Car Carrier, arbetar rederiet med att ta fram en design för fartyget Orcelle Wind (se bild längst ned). Med hjälp av enbart segel ska fartyget kunna färdas i 10–12 knop – dock med möjlighet att öka hastigheten med hjälpmotorer. Med detta ska man kunna minska utsläppen med upp till 90% jämfört med dagens fartyg.
Fem högteknologiska vingsegel
Enligt rederiet består segelkonstruktionen för Orcelle Wind av fem högteknologiska vingsegel som teleskopiskt kan sänkas ned för att reducera fartygets höjd men också segelarean.
— Varje segel rotera 360 grader, vilket gör att vi alltid kan optimera kraften från vinden. Med en genomsnittlig fart på 10 knop tar det tolv dagar att korsa Atlanten, säger Per Tunell, COOO på Wallenius Marine, till Sjöfartsverkets tidning Sjörapporten.
Målet är att ha en WPCC redo för tillverkning under 2022, för sjösättning under 2025.
”Ett skifte”
Erik Noklebye, EVP och COO Shipping Services på Wallenius Wilhelmsen kommenterar dopet av Nabucco och de framtida framtidsteknikerna enligt följande:
– Jag är mycket nöjd med att Nabucco är sjösatt och ger ett välbehövligt tillskott i vår flottas totala kapacitet. Detta markerar också ett skifte i vår historia, eftersom det är det sista fartyget som levereras baserat på konventionell bränsleteknologi. Med det sagt har HERO-klassen inklusive Nabucco flera gröna fördelar jämfört med andra fartyg idag.
Visionsbild över Wallenius Marines ”Oceanbird”-koncept, där målet är att ta fram en design för det segeldrivna fartyget Orcelle Wind (illustration: Oceanbird).