Över 10 000 svenska aktiebolag tvingades avsluta sin verksamhet under 2024.
Kreditupplysningsföretaget Creditsafe rapporterar att exakt 10 141 aktiebolag gick i konkurs i Sverige förra året. Det är en ökning med hela 23 procent jämfört med året innan, och det högsta antalet konkurser som Creditsafe har noterat sedan 2013 — detta sett till den totala mängden aktiebolag i landet.
2024 års konkurser har resulterat i över 33 000 förlorade arbetstillfällen, vilket i sig är en ökning med 38 procent jämfört med året innan.
— 2024 har varit ett mörkt år för många företagare. Lågkonjunktur, inflation, höga räntor och minskad köpkraft ledde till svåra förutsättningar där även väletablerade bolag fått kämpa för sin överlevnad. Tyvärr förväntar vi oss att konkurstalen förblir höga under början av 2025, men vi ser hopp om ljusare tider mot mitten av året om räntorna fortsätter neråt och ekonomin återhämtar sig, kommenterar Henrik Jacobsson, vd för Creditsafe.
Branscherna som drabbades hårdast av konkurser under 2024 var fastighetsbolag, bilhandlare och industrisektorn.
Totalt hade 74 konkursade bolag över 100 miljoner i omsättning, jämfört med 43 bolag året innan. Dessutom finns tre miljardbolag.