Malin Schäfer är åter på Knapp AB i Åstorp. Nu som vd, med ansvar för hela Norden.
Malin Schäfer har en tioårig bakgrund som marknadschef på den svenska automationsspecialisten Moving. Företaget köptes av det österrikiska Knapp. Efter några år som bland annat logistikchef hos Ewerman och försäljningschef på den mobila sidan inom Consafe Logistics är hon åter på Knapp AB.
Vad har hänt med företaget sedan du lämnade 2010?
– Det är betydligt mer integrerat nu än vad det var då. Antalet anställda har minskat något, men det är på väg upp igen. Vi är ungefär ett hundratal anställda i hela Norden.
Vad ska du göra nu då?
– Ja det är ju en del. Vi står inför att lansera en ny produktlinje som till stor del har utvecklats i Sverige. Det är en rullbana för tyngre laster som pallar. Och under hösten inviger vi också en mycket stor automatiserad anläggning hos en kund.
Mats Udikas