Nya skyttellösningen PickEngine bygger på teknik från OSR Shuttle Evo.
Automationsföretaget Knapp har utvecklat en ny produktion inom standardiserad lagerautomation. Den nya produkten PickEngine är en modulärt uppbyggd skyttellösning som består av följande moduler:
- En plockningsmodul med plockstationer för dekantering och orderplockning;
- En lagringsmodul där lagerrobotar automatiskt lagrar in i och ut ur behållarna;
- En styrningsmodul med Knapps KiSoft-mjukvara som ger överblick över lagersaldo och ordrar.
PickEngine kan levereras med tolv gångar och önskat antal hissar, arbetsstationer och processer. I sitt största utförande är PickEngine 70 meter bred, 80 meter lång och 10 meter hög. Systemet har alltid 19 nivåer av backar.
Antalet orderrader är upp till 5 000 per timme, vilket uppges vara ”betydligt snabbare än konkurrenterna”.
— Och jämför du sedan med ett manuellt lager framstår effektivitetsvinsterna som ännu större. I ett manuellt lager kan varje plockare komma upp i kanske 100–150 orderrader per timme, och beroende på antalet plockare är PickEngine ofta tre till fyra gånger så effektiv, säger Peter Henriksson, head of Technology & Solutions på KNAPP Norden, i ett pressmeddelande.
Enligt pressmeddelandet leveranstiden för PickEngine ”kortas rejält”, vilket beror på att produkten är ett standardiserat och inte ett kundanpassat system.
— Det är inte ovanligt att en helt kundanpassad lösning kan ta 1-1,5 år att leverera. Med PickEngine har denna tid reducerats till cirka 6 månader, säger Peter Henriksson.