Tempcon Groups dotterbolag i Göteborg, som hanterar framför allt kylda och frysta varor, vässar verksamheten i sin terminalanläggning i staden.
B Andersson & Co åkeri, som är verksamma i Göteborgsregionen och ett av Tempcon Groups dotterbolag, gör en kraftig nysatsning på sin terminalanläggning på Slakthusområdet i Göteborg.
Terminalanläggningen är strategiskt placerad och lättåtkomlig från E45:an med närhet till övriga trafikflöden i Göteborgsområdet. B Andersson har funnits på terminalen i flera år men den har då mer varit ett komplement till verksamheten i Fiskhamnen.
Med nysatsningen kommer den istället att bli navet i B Anderssons verksamhet med generösa och anpassade ytor för hantering av såväl kylt som fryst och torrt gods. Hanteringen av blötfisk kommer dock som tidigare att utgå från Fiskhamnen.
För att utveckla hanteringen på terminalen har B Andersson & Co åkeri anställt Hans-Erik Gagner som terminalansvarig. Gagner har i många år haft olika ledande roller inom Fiskhamnen och har nu ett övergripande ansvar för terminalen. Den kommer också vara bemannad större delen av dygnet för att bättre kunna styra upp och hantera det gods som passerar. Även ett par trafikledare kommer få sin fasta punkt i nyligen iordninggjorda kontor på terminalen.