Nya Logirobot från danska Logitrans går emot branschens ideal om full automation.
Det danska materialhanteringsföretaget Logitrans har nyligen lanserat sin nya semiautomatiska pallhanterare Logirobot. Enligt företaget går man med den nya pallhanteraren medvetet emot branschens rådande ideal om full automation. Istället introducerar man en 80/20-strategi för palltransporter, där majoriteten av värdet automatiseras – utan krav på wi-fi, ERP-integration eller långvariga IT-projekt.
Enligt Logitrans är det nämligen ofta de sista 20 procenten av automationen som medför komplexitet, risker och ökade kostnader.
– Vi upplever att många företag investerar i ambitionen om full automation innan de har den organisatoriska och driftmässiga mognaden för det. Resultatet blir ofta långa implementeringsprocesser och överskridna budgetar, kommenterar Gitte Kirkegaard, vd för Logitrans.
Enligt Logitrans handlar det i grunden om att automatisera de sträckor med pallförflyttning där det inte tillförs värde till kundens produkt – utan att därmed göra lösningen till ett komplext integrationsprojekt.
– Många automationsprojekt växer sig stora för att de från början tänks in i hela systemlandskapet. Vi har istället fokuserat på att skapa en lösning som snabbt kan sättas i drift och fungera självständigt. Det minskar både implementeringstiden och den totala risken, säger Gitte Kirkegaard.







