Taklagsfest för Pananottis nya logistikfastighet i Mölnlycke utanför Göteborg.
Fastighetsutvecklaren Panattoni har firat taklagsfest för sitt stora projekt i Mölnlycke utanför Göteborg — kallat Panattoni Park Mölnlycke.
I augusti förra året togs ett första spadtag för byggnaden och på tisdagen den 24 februari hade cirka 120 gäster samlats för taklagsfesten. Bland de inbjudna fanns representanter och medarbetare från investeraren CapMan Real Estate, entreprenören YLAB, Härryda kommun och framtida hyresgäster.

Byggnaden är på totalt 43 000 kvadratmeter och kommer att erbjuda flexibla ytor från 5 000 till 43 000 kvadratmeter. Redan i somras meddelades att elgrossisten Rexel har hyrt in sig på på 21 000 kvadratmeter av totalytan.
Fastigheten ligger längs riksväg 40 och inflyttning är planerad till sommaren 2026.
— Vi är stolta över projektet, som är ytterligare ett bevis på hur effektiva vi kan vara i vår byggprocess. Resultatet är en modern och flexibel byggnad som snabbt kan anpassas för flera olika verksamheter. YLAB och deras underentreprenörer har hållit ett högt tempo, trots utmaningar med markarbeten och en kall vinter, kommenterar Panattonis vd Fredrik Jagersjö Rosell.
Läs mer om Panattoni och deras Mölnlycke-projekt i Transportnytt nr 3!








