Amazon Web Services, AWS, har nu börjat leverera sina molnlösningar från tre datorhallar i Mälardalen. Scania och Volvo är några av företagen som använder AWS lösningar, bland annat för att koppla sig till sina lastbilar och andra fordon, hämta driftsdata och förse dem med avancerade IT-tjänster.
Många rykten föregick jätteföretagets Amazons etablering av produktion på plats i Sverige. Investeringarna i tre stora datahallar i Mälardalen har misstänkts vara en täckmantel för något annat, kanske stora paketterminaler.
På morgonen den 12 december presenterade Amazon Web Services sin nyhet efter en hel del hemlighetsmakeri. Det är mycket riktigt datorhallar, inget annat, som AWS har byggt utanför Västerås, Eskilstuna och Katrineholm. De tre hallarna ingår i den nystartade regionen AWS Europe (Stockholm). Det är den femte regionen som AWS startar i Europa efter Frankrike, Tyskland, Irland och Storbritannien.
Svenska företag har haft möjlighet att använda molntjänster från Amazon sedan sju år tillbaka. Men den nya regionen ger Sverige fördelar som kortare svarstider och att data kan ligga kvar i landet och inte behöver korsa landsgränserna.
Scania är ett av de företag som använt sig av AWS molntjänster sedan en tid. Michael Müller, som är ansvarig för Scanias IT-infrastruktur globalt säger:
– Molntekniken från Amazon Web Services gör det möjligt för oss att snabbt erbjuda våra kunder tillgång till nya värdeskapande tjänster i mycket snabbare takt.
Enligt Müller har Scania exempelvis kopplat upp sig till 380 000 lastbilar och bussar över hela världen via molnet. Länken till bilarna används för service, fjärrdiagnos och andra tjänster i fordonet.
– Molnlösningarna ge oss också neutrala plattformar och gemensamma gränssnitt där olika parter kan koppla ihop sig. På Scania satsar vi nu på att AWS lösning ska bli en sådan neutral lösning, uppger Michael Müller.
Genom att koppla ihop olika typer av information på en gemensam molnplattform skulle man exempelvis kunna utveckla gemensamma lösningar för såväl speditörer och transportköpare som biltillverkare.
Även Volvo använder AWS molntjänster för att koppla upp sig till 800 000 olika enheter över hela världen, bland annat lastbilar, bussar och entreprenadmaskiner. I ett pressmeddelande från AWS uppger Stefan Berggren, teknikchef för Volvo Group Connected Solutions, att det bara tar några minuter att testa nya idéer, sedan man gått över till molnlösningen.
Mats Udikas