Tallink Grupps vd avgår efter åtta år och tre stora kriser.
Tallink Grupp meddelar att Paavo Nõgene, som har varit bolagets vd i åtta år, lämnar sin position under våren. Hans sista dag i ledningsgruppen blir den 22 maj 2026.
– Som ledare måste man utvärdera om man fortfarande tillför värde till organisationen, eller om man riskerar att bli ett hinder för dess framtida utveckling. Efter åtta år som vd för Tallink Grupp, och efter att ha lett bolaget genom tre stora kriser: pandemin, kriget och lågkonjunkturen i våra verksamhetsländer, är det nu rätt tid att lämna över stafettpinnen, så att en ny ledare kan ta vid och fortsätta utveckla och vägleda Tallink Grupp, kommenterar den avgående vd:n Paavo Nõgene.
Enn Pant, ordförande för Tallink Grupps styrelse, tillägger:
– Paavo Nõgene har varit en enastående ledare för Tallink Grupp under några av de mest utmanande krisåren. Jag vill uttrycka min djupa uppskattning för hans starka engagemang och det betydande arbete han gjort för att leda företaget genom dessa svåra tider. Tallink Grupp står idag starkt och väl rustat för framtiden.







