Globala aktörer startar paneuropeiskt joint venture med miljardbelopp i startportfölj.
Den kanadensiska investeringsgruppen La Caisse och amerikanska logistikfastighetsjätten Prologis har bildat ett nytt, paneuropeiskt samriskbolag med fokus på att förvärva, utveckla och förvalta högkvalitativa logistikfastigheter.
Bolaget har namnet Investment Venture Europe (PLIVE), och La Caisse och Prologis kommer att äga 70 % respektive 30 % vardera av bolaget.
Det nya bolaget uppges ha cirka 1 miljard euro (ca 11 miljarder SEK) i sin startportfölj och har i sitt befintliga bestånd cirka 844 000 kvadratmeter logistikyta i Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Sverige och Storbritannien.
Parterna planerar att expandera genom förvärv och utveckling i centrala europeiska logistikområden, där Prologis kommer att förvalta fastigheterna.







