DAF:s eldrivna lastbilar i serierna XD och XF har utsetts till ”International Truck of the Year 2026”.
Utmärkelsen ”International Truck of the Year” är en titel som delas ut årligen till det fordon som lanserats under det senaste året och som anses ha bidragit mest till effektiviteten hos vägtransporter. Bedömningen omfattar en rad kriterier, bland annat teknisk innovation, komfort, säkerhet, körbarhet, energieffektivitet, miljöprestanda och total ägandekostnad.
Priset gick i år till den nederländska lastbilstillverkaren DAF:s nya generation av eldrivna lastbilar i serierna XD och XF. Det är den tredje vinsten för DAF på bara fem år efter att den nya generationens XF/XG/XG+ och XD tilldelades ”International Truck of the Year” 2022 och 2023.
Juryn, som består av 23 fordonsjournalister från hela Europa, berömde DAF-lastbilarna för deras ”exceptionella energieffektivitet, raffinerade men kraftfulla drivlina och avancerade tekniska arkitektur”. Dessutom uppmärksammades fordonen för sina långa räckvidder, fördelaktiga LFP-batteriteknik och överlägsna förarkomfort.
DAF:s eldrivna lastbilar i serierna XD och XF är utformade för både stads- och regiondistribution samt långdistanskörning. De drivs av PACCAR:s EX-D1- och EX-D2-elmotorer och ger effekter från 170 kW (230 hk) till 350 kW (480 hk). Med modulära batterier från 210 till 525 kWh har 4×2- och 6×2-dragbilarna och -lastbilarna räckvidder på över 500 kilometer på en enda laddning (och enligt tillverkaren över 1 000 kilometer per dag med optimal laddningsplanering).
Priset delades ut i slutet av november vid en ceremoni på Solutrans-utställningen i franska Lyon.







