Återvinningsföretag beställer eldrivna lastbilar från olika leverantörer.
Ännu en jätteorder med eldrivna lastbilar har genomförts. Den här gången handlar det om lastbilar avsedda för stadstrafik, där återvinningsföretaget Prezero har beställt 42 ellastbilar från framförallt Volvo Lastvagnar.
Närmare bestämt köper Prezero 35 ellastbilar från Volvo, medan övriga kommer från Mercedes-Benz plus att man köper in specialfordon från Fuso för garagehämtning.
Merparten av lastbilarna kommer att hämta avfall och återvinningsmaterial i Stockholms södra och västra förorter från och med 2026.
För att kunna ladda så många ellastbilar gör Prezero stora investeringar i laddteknik.
– Eftersom nätet av laddstationer inte är tillräckligt utbyggt blir även laddning en investering på flera miljoner för PreZero. Om ellastbilarna ska ta över i stor skala i hela landet behövs fler platser där de kan ladda, säger Mårten Widlund, vd för Prezero Sverige.