Flexqube beviljas 1,13 miljoner kronor i stöd från Vinnova för att utveckla en virtuell draganordning för logistikvagnar.
Draganordningen ska användas i Flexqubes nya produkt Eqart. Idén är att addera moduler till Flexqube-konceptet som gör vagnarna smarta, motoriserade och självkörande. En viktig del i utvecklingsprojektet är hur vagnarna ska navigera i fabriken.
Genom en så kallad ”virtuell draganordning” elimineras behovet av fysiska draganordningar mellan vagnar och gör att dessa istället kan programmeras till att följa en optisk markör som projiceras på fabriksgolvet och guidar vagnen dit den ska köras.
Den virtuella draganordningen används även för att köra vagnar i långa tågformationer genom fabriken.
Börsnoterade Flexqube arbetar med design och tillverkning av robusta, modulära och flexibla vagnar och ställage. Företaget har tillverkning i Sverige och USA med tillhörande distribution i Europa, Nordamerika och Mexiko. Kunderna finns inom fordons-, energi-, försvars-, flyg-, vitvaru- och entreprenadmaskinsindustrin.